Zdrada emocjonalna – czym jest i co dalej ze związkiem?

Zdrada emocjonalna – czym jest i co dalej ze związkiem?

Podstawą każdego udanego związku jest zaufanie do partnera czy partnerki. Bez zaufania trudno budować jakąkolwiek relację. Mówi się, że partnerzy są dla siebie nie tylko kochankami, ale powinni być także najlepszymi przyjaciółmi. Co zatem dzieje się, jeśli któraś z osób pozostających w związku zbyt mocno zacieśni więzi z osobą trzecią? Kiedy dochodzi do zdrady emocjonalnej i gdzie przebiega cienka granica pomiędzy niewinną znajomością, a zbyt zaawansowaną zażyłością? Podpowiadamy!

Czym jest zdrada emocjonalna?

Zdrada emocjonalna rozpoczyna się subtelnie, więc czasem bardzo trudno ją zauważyć. Zdarza się nawet, że osoba zdradzająca nie zauważa momentu, w którym ktoś trzeci staje się dla niej kimś szczególnym, ważniejszym od dotychczasowego partnera. Zdrada emocjonalna zaczyna się bowiem od luźnej znajomości, która stopniowo przeradza się w przyjaźń i coraz bliższą więź. Często najpierw jest to wirtualna znajomość, która zaczyna się rozwijać jak każda inna relacja kumpelska.

Zdrada emocjonalna - co to
Zdrada emocjonalna – co to / iStock.com / Tero Vesalainen

O zdradzie emocjonalnej mówi się, gdy codzienne rozmowy i zwierzenia zmierzają do zbudowania emocjonalnego połączenia pomiędzy dwoma osobami i jest to ukrywane przed partnerem, lub partnerką. Zdrada emocjonalna może wyjść poza ramy telefonu czy internetu. Zdarza się, że jest ona wstępem do zdrady seksualnej, choć czasem relacja pozostaje na etapie platonicznej znajomości. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie w stylu „zdrada emocjonalna co to”, powinien prześledzić dalszą część niniejszego artykułu.

Sprawdź również czy seks po zdradzie może być taki jak wcześniej

Jakie zachowania mogą świadczyć o zdradzie emocjonalnej?

Zdrady stanowią swoisty temat tabu w społeczeństwie, dlatego są skrzętnie ukrywane. Niektóre z nich wychodzą na jaw dopiero po długim czasie. Zdrada emocjonalna jest jeszcze trudniejsza do wykrycia niż zdrada w tradycyjnym rozumieniu. Sygnały zdrady emocjonalnej mogą być tak subtelne, że z początku niemal niezauważalne. Z czasem powinny jednak być widoczne. Wątpliwości powinna wzbudzić każda podejrzana zmiana zachowania partnera lub partnerki. Osoba zdradzająca może stać się chłodna i opryskliwa, lub wprost przeciwnie: nagle zaczyna wykazywać się większą czułością i opiekuńczością.

Ponieważ do zdrady emocjonalnej często dochodzi najpierw w wirtualnej rzeczywistości, osoby, które dopuszczają się oszustwa mogą mieć tendencję do wyciszania i ukrywania przed drugą połówką swojego telefonu, lub komputera. Objawy zdrady emocjonalnej to także: zmiana wyglądu i większa dbałość o siebie w przypadku osoby zdradzającej, a także jej niechęć do wspólnego spędzania czasu wraz z partnerem. Zdradzający może coraz więcej czasu spędzać bowiem na rozmowach z nowym przyjacielem lub przyjaciółką. Nawet, jeśli ktoś podejrzewa zdradę, ponieważ mąż czy żona dziwnie się zachowują, trudno będzie mu to udowodnić.

Żeby zdobyć dowody zdrady emocjonalnej trzeba czasem posłużyć się podstępem lub sprawdzić telefon drugiej połówki, co wiele osób robi niechętnie. Niektórzy nie mówią głośno o swoich podejrzeniach, ponieważ boją się, że zostaną wyśmiani. W powszechnej opinii wciąż bowiem pokutuje przekonanie, że jeśli nie dochodzi do współżycia fizycznego to nie można mówić o zdradzie. Dlatego też osoby dopuszczające się zdrady mentalnej usprawiedliwiają się, twierdząc, że przecież nie robią nic złego pisząc do kogoś, czy rozmawiając z ludźmi spoza związku.

Zobacz także jakie są zalety bycia w związku

Ból po zdradzie emocjonalnej

Bycie zdradzonym wywołuje skrajnie negatywne reakcje. Niektórzy zastanawiają się dlaczego zdrada emocjonalna tak boli. Okazuje się, że może ona bardziej przytłoczyć osobę zdradzaną niż wejście jej partnera w klasyczny romans. Zdrady fizyczne często są jednorazowymi przygodami, gdy ktoś zbyt wiele wypije lub pokłóci się z drugą połówką. 

Czym jest emocjonalna zdrada
Czym jest emocjonalna zdrada / iStock.com / Paolo Cordoni

Zdrada emocjonalna oznacza długotrwałe zaangażowanie psychiczne w relację z osobą trzecią niebędącą partnerką, czy partnerem. Najbardziej w zdradzie mentalnej boli zatem to, że osoba pozostająca w związku myśli o kimś postronnym, zawierza temu komuś swoje sekrety i buduje intymną więź z kimś innym. Osoba trzecia dostaje zatem to, co zarezerwowane jest dla drugiej połówki, z którą tworzy się związek. Dlatego po zdradzie emocjonalnej znacznie trudniej się otrząsnąć, a czasami okazuje się to wręcz niemożliwe.

Czytaj też czym są fantazje erotyczne

Konsekwencje zdrady emocjonalnej 

W przypadku wykrycia zdrady emocjonalnej życie we dwoje nie jest już takie samo. Dla większości par takie doświadczenie stanowi zbyt duże wyzwanie, więc związki po prostu się rozpadają. Gdy zaistnieje zdrada emocjonalna skutki mogą być katastrofalne, choć niektóre osoby są skłonne dać drugą szansę niewiernym partnerom. Odbudowanie zaufania jest jednak zwykle procesem długofalowym. Nie każdy jest w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nie czynić wyrzutów drugiej połówce. Jeśli partnerzy decydują się być ze sobą nadal, nie powinni wracać do przeszłości.

Osoba, która zawiniła powinna mieć szczerą chęć naprawy własnych błędów, zaś druga strona powinna szczerze wybaczyć. Jeżeli ktoś w następstwie zdrady emocjonalnej nie potrafi przestać podejrzewać swojego partnera lub partnerki o najgorsze, potrzebna jest terapia dla par lub rozstanie, gdyż związek w takiej formie może łatwo stać się relacją toksyczną.

Czy zdrada emocjonalna opiera się na seksie?

Nie, kontakty seksualne mogą być konsekwencją zdrady emocjonalnej, ale równie dobrze nie musi do nich dojść wcale.

Co jest gorsze: zdrada seksualna czy emocjonalna?

Większość osób zdradzanych twierdzi, iż zdrada emocjonalna boli bardziej, ponieważ wiąże się z zaangażowaniem psychicznym i emocjonalnym, oraz ze zbyt dużą bliskością z osobą trzecią.

Czy związek po zdradzie emocjonalnej ma szansę przetrwać?

Tak, pod warunkiem, że zdrada zostanie naprawdę wybaczona i obie strony będą rzetelnie pracować nad związkiem.

Dlaczego dochodzi do zdrady emocjonalnej?

Powodów może być bardzo wiele. Najczęściej dochodzi do niej, ponieważ partnerzy oddalają się od siebie, są zapracowani, nie mają dla siebie czasu bądź ktoś poszukuje nowych wrażeń.

Leave a Reply

Required fields are marked *