Toksyczna miłość – czym jest i dlaczego należy na nią uważać?

Toksyczna miłość – czym jest i dlaczego należy na nią uważać?

Relacje międzyludzkie przybierają różną postać. Jedną z nich jest tak zwana toksyczna miłość, która nie jest pozytywna dla żadnej ze stron. Może prowadzić nawet do tragicznych skutków. Toksyczna miłość – co to znaczy? Dlaczego należy uważać na takie uczucie? Jak ją rozpoznać, gdy wydaje się, że to prawdziwe, czyste emocje? Sprawdź wskazówki, które mogą pomóc w uporaniu się z toksyczną miłością.

Przeczytaj, co to jest toksyczna miłość

Jeżeli zastanawiasz się, co to jest toksyczna miłość, jakie znaczenie ma to określenie, dobrze trafiłeś. Mimo zawartego w nazwie słowa miłość tak naprawdę to tylko związek dwojga ludzi, który jest szkodliwy, pełen złych emocji, ma negatywne konsekwencje dla jednej, a czasem dla obydwu osób w nim trwających.

Jak rozpoznać czy miłość jest toksyczna
Jak rozpoznać czy miłość jest toksyczna / iStock.com / Liudmila Chernetska

Mimo to podobnie jak przy prawdziwym uczuciu, osoby te są ze sobą i bardzo często nie zauważają, ukrywają lub bagatelizują złe oddziaływanie na siebie. Obok toksycznej miłości mogą być także pozytywne uczucia, chwile i sytuacje.

Sprawdź również czy można wybaczyć zdradę

Toksyczna miłość – co to znaczy dla związku?

Związek będący toksyczną miłością jest określany jako niezdrowy. Powoduje cierpienie, zwykle psychiczne, a czasem także fizyczne przynajmniej jednej ze stron. Toksyczna miłość co to znaczy pod względem emocji? Bardzo często budowane są one na zasadzie sprzeczności, gdzie jedna osoba jest zależna, a nawet zmanipulowana, druga zaś dominuje, może być agresywna, zaborcza. Jeżeli zależności takie są mocno zaawansowane, zwykle dla związku nie ma dobrej przyszłości, powinien być zakończony.

Zobacz także jakie są zalety bycia w związku

Zagrożenia związane z toksyczną miłością

Nie ulega wątpliwości, że miłość toksyczna nie jest pozytywną relacją. Może dotyczyć różnych sfer emocjonalnych, negatywnie rzutując nawet na całe życie. Zagrożenia, jakie mogą przynieść takie związki to:

  • kłopoty ze zdrowiem psychicznym, ciągłym napięciem, pojawianiem się lęków,
  • uczucie osamotnienia mimo bycia w związku,
  • choroby psychosomatyczne wynikające ze stanu ciągłego napięcia, nerwów,
  • zwiększone ryzyko popadania w uzależnienia,
  • problemy w budowaniu normalnych relacji z innymi ludźmi,
  • problemy w pracy, szkole,
  • przemoc psychiczna oraz fizyczna,
  • kłopoty w późniejszych związkach. 

Warto zaznaczyć także fakt, że jeżeli świadkami toksycznej miłości są dzieci, wszystkie te problemy mogą mieć przełożenie także na nie. Świadomość tego, co to jest toksyczna miłość, jest bardzo ważna, by nie wikłać się w związki bez przyszłości, które mogą przynieść głównie wielowymiarowe cierpienie.

Rozpoznanie miłości toksycznej przy silnym uczuciu

Nawet jeżeli wiesz już, czym jest toksyczna miłość co to znaczy, jeżeli jesteś w takim związku, możesz mieć problem z określeniem go jako toksyczny. Przywiązanie do drugiej osoby, często pielęgnowane przez kilka lat, a także silne emocje mogą zaburzać obraz sytuacji.

Miłość toksyczna - co to
Miłość toksyczna – co to / iStock.com / Borislav

Miłość toksyczna może wynikać ze wzorców wyniesionych z dzieciństwa, niektórzy nie znają innego rodzaju relacji i uznają wiele nieakceptowalnych sytuacji za normalne. Dlatego warto mieć świadomość oznak toksycznych relacji, wiedzieć, czy da się je naprawić oraz jak pomóc osobom w nich tkwiącym.

Czytaj też jak poradzić sobie ze zdradą i rozstaniem

Jakie są oznaki toksycznej miłości?

Toksyczna miłość może mieć różne oznaki. To na przykład chorobliwa zazdrość, nadmierna kontrola, agresja psychiczna lub fizyczna, izolowanie, czy wręcz odcięcie się od znajomych, rodziny, poprzedniego stylu życia. Toksyczne zachowania może przejawiać jedna lub obydwie osoby w relacji.

Dlaczego ludzie łapią się na miłość toksyczną?

Pragnienie bliskości drugiego człowieka, uznania i miłości potrafi zatrzeć rzeczywisty obraz relacji. Często też miłość na początku jest zdrowa, a dopiero z czasem, stopniowo staje się toksyczna. Wpływ na wchodzenie w toksyczne związki może też mieć niska samoocena, przeszłość, doświadczenia rodzinne czy po prostu manipulacja.

Czy da się naprawić toksyczne relacje?

Naprawianie miłości toksycznej jest czasem możliwe, jednak wymaga zrozumienia problemu i ogromnej pracy obydwu osób znajdujących się w związku. Potrzebny jest czas, praca nad sobą, rozmowy, a często także odpowiednia terapia. Z tego względu rzadko kiedy udaje się całkowicie pozbyć problemów. Najskuteczniejszym sposobem na odzyskanie szczęścia i zdrowia jest zakończenie toksycznej miłości.

Jak pomóc komuś, kto tkwi w miłości toksycznej?

Nie jest to proste zadanie, bo często takie osoby wypierają problem. Na pewno należy zachowywać się empatycznie, nie krytykować decyzji, oferować ciągłe wsparcie. Warto polecić terapeutę lub innego specjalistę, który może wesprzeć w naprawie relacji lub rezygnacji z niej. Jeżeli jednak toksyczna miłość zagraża bezpieczeństwu takiej osoby, należy podjąć stanowcze kroki, na przykład w przypadku przemocy – zgłosić to do odpowiednich organów.

Czy można zapobiec toksycznej miłości?

Zapobieganie toksycznym relacjom jest możliwe, wymaga jednak stałej uwagi i pracy nad sobą. Trzeba obserwować wzorce zachowań i analizować sytuacje, które powodują jakiś dyskomfort. Ważne jest także spojrzenie z zewnątrz – szczera rozmowa z kimś bliskim o niepokojących chwilach, ich ocenie przez niezależną osobę.

Leave a Reply

Required fields are marked *