Jakie są zalety bycia w związku?

Jakie są zalety bycia w związku?

W przeszłości osoby, które pozostawały w formalnym związku, spełniały społeczne oczekiwania, miały korzyści w postaci wyższego statusu ekonomicznego, uzyskiwały również wsparcie rodziny i przyjaciół oraz przychylność udogodnień prawnych. Były to zyski, które miały wpływ na jakość i długość życia małżonków. Obecnie przemiany gospodarcze i kulturowe sprawiają, że sytuacja znacznie się zmieniła. Kobiety stały się samodzielne, decydują o swojej edukacji i planach zawodowych. W dalszym ciągu kobiety i mężczyźni doceniają zalety bycia w związku, ale oczekują od niego spełnienia innych potrzeb.

Z jakich powodów warto być w związku?

Bliski związek jest doskonałą płaszczyzną do poznawania siebie i swojego partnera, budowanie bliskiej relacji doskonali inteligencję emocjonalną i poprawia zdolność komunikacji, dzieląc się intymnymi myślami z partnerem, można poznać jego odmienny punkt widzenia na wiele kwestii i dzięki temu poszerzyć swój światopogląd. Codzienny trening komunikacji sprawia, że staramy się bardziej rozumieć potrzeby partnera, a jednocześnie bardziej poznajemy swoje własne potrzeby.

Niewątpliwie zalety bycia w związku przekładają się bezpośrednio na możliwość osobistego rozwoju. Partner ma wiele cech, których my nie posiadamy, albo mamy je rozwinięte w ograniczonym stopniu. Dzięki temu wzajemnie uczymy się od siebie. Z reguły wszystkie cechy, które denerwują nas u partnera, to te, których nie akceptujemy w sobie. Ucząc się kochać partnera z jego słabościami, musimy pewne deficyty zaakceptować w sobie. Początkowe zalety i wady bycia w związku można z czasem przekształcić w korzyści, jeśli tylko umiejętnie nauczymy się rozwiązywać problemy. Oczywiście partnerzy nie mogą się we wszystkim zgadzać, bo to jest niemożliwe, ale walcząc z problemem, walczą z nim razem, każdy na swój sposób. Dzięki temu, że oba podejścia są traktowane na równi, można szybciej znaleźć rozwiązanie i poradzić sobie z problemem.

Jakie są zalety bycia w związku
Jakie są zalety bycia w związku / unsplash.com / Everton Vila

Niedocenianą zaletą z bycia w związku z drugą osobą jest możliwość posiadania otwartego umysłu, ponieważ bliski kontakt z drugim człowiekiem sprawia, że nieustannie się czegoś uczymy i dzięki temu rozwijamy. Im więcej dowiadujemy się o partnerze, tym bardziej rozumiemy jego sposób życia, możemy uczestniczyć w jego pasjach i doświadczeniach, a to przyczynia się do nieustannej nauki i rozwoju.

Wpływ wsparcia psychicznego na zdrowie

Poczucie bycia kochanym i akceptowanym jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka, dobrostan psychiczny przekłada się również na zdrowie fizyczne. Bycie razem nie zawsze oznacza sielankę, wady i zalety bycia w związku powinny być zrównoważone. Dobrym przykładem może być pojawienie się rywalizacji, dopóki jest ona motywacją do pozytywnych działań, nie dzieje się nic złego. Jednak często staje się destrukcyjna, wówczas dochodzi do uszczypliwych uwag i w konsekwencji przemocy psychicznej, która może powodować spustoszenia w psychice każdej ze stron. 

Zalety i wady bycia w związku utrzymane w harmonii pozwolą na wypracowanie z czasem kompromisu, który umożliwi zaspokojenie potrzeb obydwu partnerów. Często dochodzi do ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi, ponieważ skupiamy się wyłącznie na partnerze. Trzeba pamiętać, że nie jest to korzystne, ponieważ tylko wtedy, kiedy nasze indywidualne potrzeby są zaspokojone, możemy prawidłowo funkcjonować w związku. W początkowej fazie związku dochodzi do wydzielania dużej ilości dopaminy, hormonu przyjemności, który z biegiem lat wraca do normy, jednak cały czas utrzymuje się niski poziom kortyzolu, hormonu stresu. Przyczynia się to do wielu korzyści zdrowotnych, okazuje się więc, że zalety bycia w związku są większe.

Zdrowy związek to szczęśliwi partnerzy

Wsparcie psychiczne jest bardzo ważne w życiu, będąc w związku mamy poczucie, że nie jesteśmy sami, co przynosi poczucie ulgi, nawet kiedy pomoc partnera ogranicza się tylko do jego obecności. My też możemy służyć swoim wsparciem bliskiej osobie, dzięki czemu wzrasta nasze poczucie pewności siebie i zyskujemy większą równowagę psychiczną. 

Wady i zalety związków
Wady i zalety związków / unsplash.com / Elias Maurer

Wady i zalety bycia w związku są związane z gotowością do wzięcia odpowiedzialności za drugą osobę. Jeśli partner nie jest gotowy na wzięcie odpowiedzialności za drugą osobę, to bliski związek może mu się kojarzyć z niechcianymi obowiązkami. Intymne związki w życiu ludzi są bardzo ważne, jeśli para podoła trudnemu zadaniu stworzenia bliskiej relacji, wówczas wady i zalety bycia w związku nie tylko się równoważą, ale korzyści są o wiele większe.

Dlaczego bliskość fizyczna jest ważna?

Podczas dotyku wydzielany jest hormon bliskości oksytocyna, który sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.

Jakie są formy bliskości fizycznej?

W każdym związku potrzeby mogą być inne, bliskość fizyczna to nie tylko seks, ale także całowanie, chodzenie za rękę i przytulanie.

Jak bycie w związku wpływa na codzienne życie?

Mieszkając z kimś, czujemy się o wiele bezpieczniej, możemy podzielić się codziennymi obowiązkami, a kiedy zachorujemy, jest ktoś, kto zrobi zakupy i o nas zadba.

Czy bycie w związku łagodzi niepokój?

Badania dowodzą, że samotność stymuluje uczucie niepokoju, z kolei zakochanie i bliskość partnera łagodzi to uczucie.

Leave a Reply

Required fields are marked *