Jak poradzić sobie ze zdradą w związku? Część 2

Jak poradzić sobie ze zdradą w związku? Część 2

Zdrada to poważny test, przed którym, według statystyk, stoi ponad 75% par. Zdrada ukochanej osoby jest chyba najbardziej stresującą rzeczą, jaka może przytrafić się kobiecie lub mężczyźnie w życiu rodzinnym. Jak poradzić sobie ze zdradą?

Jak zapomnieć o zdradzie w związku
Jak zapomnieć o zdradzie w związku / unsplash.com / Zhu Liang

Pierwszą rzeczą, z którą należy sobie poradzić, jest szok. Czas trwania fazy szoku jest różny u każdego, w zależności od temperamentu, sposobu postrzegania świata. To bolesny okres, w którym podejmuje się pochopne, nieprzemyślane decyzje. Pierwszą rzeczą, którą zalecają psychologowie, jest przerwa i uświadomienie sobie, co się dzieje, a nie wykonywanie gwałtownych ruchów. Kiedy namiętności opadają, przed kobietą czy mężczyzną pojawia się główne pytanie: wybaczyć i spróbować odnowić związek czy rozwód? Jak przetrwać zdradę ukochanej osoby, czy istnieje życie po zdradzie?

Przeczytaj również nasz pierwszy wpis o tym jak poradzić sobie ze zdradą i rozstaniem

Zdrada niszczy to, w co wierzymy?

Kiedy dowiadujemy się o zdradzie, niszczy to jednocześnie trzy ważne rzeczy:

  • Nasze postrzeganie teraźniejszości i przeszłości. Wyobrażaliśmy sobie nasze życie, ale okazało się, że nasz obraz był fałszywy. 
  • Zmieniają się nasze wyobrażenia o przyszłości. Staje się ona bardzo niejasna, niepewna i niezrozumiała.
  • Co najważniejsze, nasze postrzeganie siebie jest zniszczony. Wyobrażaliśmy sobie siebie jako ukochaną żonę czy męża, część rodziny, ale wszystko okazało się fikcją. 

Przyczyny zdrady – czy walczyć o związek?

Mówiąc o przyczynie, musisz zrozumieć, że nie ma jednej odpowiedzi gdyż przyczyn może być kilka. Prawda jest taka, że odpowiedzialność za to, co się dzieje, w równym stopniu spoczywa na obu partnerach. Związek kobiety i mężczyzny to wymiana energii, podczas której dajemy coś partnerowi i otrzymujemy w zamian to, czego potrzebujemy. Brak jednego ogniwa osłabia cały łańcuch, uruchamia związki przyczynowo-skutkowe. Alkohol, sprzyjające okoliczności, monotonia. Opcji jest wiele, ale przyczyna jest zawsze dużo głębsza. Mężczyzna przestał dostawać to, czego pragnął. Kobieta czuje się samotna. Aby zrozumieć, czego dokładnie brakuje w związku, powinieneś:

  • Spokojnie, bez pretensji i napadów złości porozmawiaj z drugą stroną. Jeśli atmosfera w domu nie sprzyja rozmowom, idź do restauracji, idź na spacer, odwiedź miejsce symboliczne dla obu stron.
  • Napisz list. Niektórym metoda wyda się nieskuteczna, jednak to, co jest zapisane na papierze, trafia w samo serce. W liście łatwo jest wyrazić nawet najbardziej intymne rzeczy, których nie zawsze można powiedzieć na głos.
Jak żyć ze zdradą partnera
Jak żyć ze zdradą partnera / unsplash.com / Anthony Tran

Aby przetrwać zdradę żony czy zdradę męża, musisz zrozumieć, co stało się podstawową przyczyną. Uwierz, że zdradzający zdaje sobie sprawę ze swojej winy i kiedy zrozumie, że druga połowa jest zdeterminowana, aby utrzymać związek, pójdzie na spotkanie. Tak długo, jak małżonkowie mogą utrzymywać związek, trzeba o niego walczyć. Rozpoczęcie wszystkiego od nowa z nową osobą nie jest łatwiejsze, a czasem nawet trudniejsze. Postaraj się wskrzesić wszystkie dobre rzeczy, które was łączą, pamiętajcie o ważnych wydarzeniach, poczujcie wdzięczność i uznanie dla siebie nawzajem.

Sprawdź także czy zdradę można wybaczyć

Jak radzić sobie z emocjami po zdradzie?

Nie obwiniaj się za to, że nie potrafisz szybko odpuścić tej sytuacji i żyć dalej, jakby nic się nie wydarzyło. Pozwól sobie przeżyć uczucia, nie chowaj się przed nimi za głośnym śmiechem i wymuszonymi uśmiechami. Aby poradzić sobie z sytuacją, zalecamy proste ćwiczenie. Wypowiedz głośno wszystkie uczucia, których doświadczasz. Zamiast bezsensownego kipienia gdzieś w sobie, uwolnij je, daj upust im. Głośno powtarzaj wszystko, co czujesz: „Jestem zły, urażony, zdezorientowany, zdruzgotany” itp.

  • Jak poradzić sobie ze zdradą męża? Im więcej uczuć potrafisz zaakceptować, tym szybciej się od nich uwolnisz. Możesz prowadzić dziennik i zapisywać wszystko, co czujesz w danej sytuacji. Pomaga to znaleźć pewne wzorce i wypracować emocje. Kiedy naprawisz odczucia, zauważysz, że stopniowo zaczynają słabnąć. Z biegiem czasu będziesz w stanie kontrolować i zarządzać swoimi uczuciami.

Spróbuj komunikować się ze znajomymi

Aby zatrzymać niekończący się strumień nieprzyjemnych myśli, spróbuj się rozproszyć. Jako poradzić sobie ze zdradą żony? Umów się na spotkanie z przyjaciółmi, odwiedź krewnych, wybierz się na wycieczkę, spróbuj kogoś poznać. Staraj się spędzać jak najmniej czasu samotnie.

Nadmierna samotność w takiej sytuacji tylko pogorszy stan. Załamania i napady złości nie wchodzą w grę. A rozstanie z partnerem to nie koniec świata. Tak, to boli, jest nieprzyjemne, jest okropne, ale tonięcie w bagnie własnych emocji zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem.  

Zdrada - jak sobie poradzić
Zdrada – jak sobie poradzić / unsplash.com / Eric Ward

Zacznij coś robić. Znajdź czas dla siebie i buduj relacje z innymi. Czy kiedykolwiek chciałeś zapisać się na jogę? Marzyłeś o spędzeniu weekendu w Krakowie? Staraj się jak najlepiej wykorzystać swój wolny czas. Powinieneś chcieć wyrzucić z siebie emocje, odpocząć od analiz i autodestrukcji. Bez względu na wszystko otaczaj swoje życie dobrymi ludźmi i rzeczami. Więc łatwiej będzie ci przetrwać zdradę.

Czytaj też czym jest miłość

Czy warto dociekać przyczyn zdrady?

Tak, jest to część terapii i poradzenia sobie ze zdradą partnera. Przez dociekanie przyczyn nie należy jednak rozumieć szukanie winy, wzajemne wyrzuty i zrzucanie z siebie odpowiedzialności.

Czy po zdradzie warto walczyć o związek?

Tak, ale pod warunkiem, że obie strony tego chcą i robią wszystko co ich mocy, aby ich związek przetrwał.

Czy ze zdradą radzić sobie w samotności czy wyjść do ludzi?

Zdecydowanie nie należy przebywać w samotności w trudnych chwilach. Warto wesprzeć się na gronie wypróbowanych przyjaciół.

tags: zdrada

Leave a Reply

Required fields are marked *