Jak poradzić sobie ze zdradą i rozstaniem?

Jak poradzić sobie ze zdradą i rozstaniem?

Jeżeli ktoś Ci bliski kiedykolwiek zawiódł Twoje zaufanie, prawdopodobnie wiesz, jak boli zdrada. Ten ból może przeszywać Twoje serce jeszcze przez wiele, wiele lat po zakończeniu związku i wpływać na Twoje kolejne relacje z otoczeniem. Jak sobie poradzić ze zdradą? Jak wyjść cało i z podniesioną głową, gdy serce przeszywa sztylet? I jak nie zwariować po rozstaniu?

Czym jest zdrada w związku?

Kiedy myślimy o zdradzie, w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy wizja romansu. Jednak zdrada nie zawsze wiązać się musi z niewiernością. Nie zawsze też dotyczyć będzie związków romantycznych. Przydarzyć się może także w gronie najbliższych przyjaciół, czy członków rodziny. Zdrada to nic innego, jak poczucie bycia skrzywdzonym przez celowe działania lub zaniedbania kogoś, komu dotychczas bardzo się ufało.

Tak rozumiana zdrada wiąże się z nielojalnością, nieuczciwością, niewiernością lub ujawnianiem informacji poufnych. W każdym z tych przypadków zdrada prowadzić może do lawiny skomplikowanych i trudnych do przezwyciężenia, czy opanowania emocji. Nie ma w tym nic dziwnego. Chwila odkrycia zdrady i poczucie bycia oszukanym to dla każdego niezwykle bolesny moment. Zatem czy można wybaczyć zdradę?

Dlaczego zdrada tak bardzo boli?

Kiedy zastanawiamy się nad tym, jak poradzić sobie ze zdradą, musimy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, dlaczego to doświadczenie tak bardzo boli. Świadomość przeżywanych emocji i wszystkiego, co za nimi stoi, jest pierwszym krokiem do uleczenia.

Sposoby na radzenie sobie ze zdradą
Sposoby na radzenie sobie ze zdradą / unsplash.com / Paola Chaaya

Ból związany ze zdradą, czy zawiedzionym zaufaniem, pojawia się już u nas we wczesnym dzieciństwie. Może wynikać z poważnych zaniedbań ze strony rodziców albo dotyczyć pierwszych dziecięcych relacji z rówieśnikami. To naturalne uczucie, które pojawia się w sytuacjach społecznych. Wszyscy doskonale je znamy. Ze świecą szukać kogoś, kto nie spotkał się z nim chociaż raz.

Niestety dziecięce doświadczenia nie uodparniają. Z czasem kolejne zdrady mogą boleć coraz to bardziej. Z całą pewnością zdrada boli jednak najbardziej, kiedy się jej nie spodziewało. Element zaskoczenia tylko potęguje negatywne uczucia i sprawia, że jeszcze trudniej jest z nimi walczyć.

Jakie emocje towarzyszą zdradzie?

W chwili odkrycia zdrady pojawić się może szereg najrozmaitszych emocji. Smutek będzie się mieszał ze złością. Poczucie rozczarowania partnerem będzie konkurować z rozczarowaniem samym sobą. Chęć uwolnienia się ze związku może stawać w szranki z chęcią ratowania tej relacji. Zawsze jednak zdrada wiązać się będzie z obniżeniem naszej samooceny i wymagać od nas walki, którą tak naprawdę toczyć będziemy z samymi sobą i o siebie samych. Oto najczęstsze psychologiczne i psychospołeczne konsekwencje doświadczenia zdrady:

 • obniżenie samooceny, utrata pewności siebie
 • obwinianie się i doszukiwanie się własnych wad
 • wycofanie, unikanie ludzi i nowych relacji
 • utrata zaufania do innych ludzi
 • utrzymujące się poczucie zagrożenia
 • obsesyjna zazdrość i próby kontrolowania innych

Czy zdrada zawsze musi wiązać się z zakończeniem związku?

Zanim przejdziemy do kwestii tego, jak sobie poradzić ze zdradą, zwrócić musimy uwagę na jeszcze jedną jej istotną konsekwencję. Kiedy bowiem myślimy o zdradzie, w naszych głowach pojawia się też kwestia zakończenia związku. Niektórzy twierdzą w końcu, że do tanga zawsze potrzeba dwojga. Że zdrada jest sygnałem, że w związku źle się dzieje. Że wiele jego aspektów może wymagać naprawy i uzdrowienia. Czasem jednak najlepszym rodzajem uzdrowienia może być tylko i wyłącznie jego zakończenie.

Zdrada - jak sobie z nią radzić
Zdrada – jak sobie z nią radzić / unsplash.com / arash payam

Jak poradzić sobie ze zdradą i rozstaniem jednocześnie? Przede wszystkim skupiając się wyłącznie na sobie! Kiedy więc pomimo wielu prób ratowania lub reanimacji związku przychodzi czas, by powiedzieć ostatecznie „dość już tego”, podstawą staje się walka o siebie i własną przyszłość.

Jak poradzić sobie ze zdradą i rozstaniem? Praktyczne porady

Jak zacząć żyć na nowo po rozstaniu wywołanym zdradą? Jak poskładać w całość pęknięte na kawałeczki serce? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas inaczej przecież radzi sobie z emocjami. Dlatego tak ważne jest, by wsłuchać się w samego siebie i własne potrzeby.

 • nie bagatelizuj swojego cierpienia
 • pozwól sobie na doświadczanie smutku i przygnębienia
 • uwolnij negatywne emocje
 • na końcu zaakceptuj stratę
 • daj sobie czas na przeżycie wszystkiego w swoim tempie

Te uniwersalne rady pozwalają skupić się przede wszystkim na sobie. Nie ma w nich miejsca na pertraktacje z byłym partnerem, próby przerzucania na niego odpowiedzialności za wszystko, co złe, czy też szukania sposobów na odzyskanie tego, co zostało utracone. Decyzja o zakończeniu związku po zdradzie powinna być ostateczna. Ten koniec jest przecież początkiem zupełnie nowego życia.

Czym jest zdrada?

Zdradę określić można jako intencjonalne działanie na czyjąś niekorzyść lub dopuszczanie się pewnych zaniedbań. Dotyczyć może związków romantycznych, ale też pojawiać się w relacjach przyjacielskich i rodzinnych. Doświadczają jej często już nawet najmłodsze dzieci. Niestety raz doświadczona zdrada nie uodparnia nas na przyszłość.

Jakie emocje towarzyszą zdradzie?

Po odkryciu zdrady odczuwamy głównie smutek oraz złość. Jednak emocje te bardzo często przeplatają się ze sobą. Częstym zjawiskiem jest przemieszczenie obiektu, na który je kierujemy. Wiele osób zamiast na partnera kieruje je na samych siebie. Poczucie zranienia i odrzucenia często wiążą się z obniżeniem własnej samooceny i obwinianiem samego siebie.

Jakie są skutki zdrady?

Psychologiczne i psychospołeczne skutki zdrady mogą być przez nas odczuwane przez długie lata. Utrata zaufania do innych ludzi może owocować problemami z wchodzeniem w relacje w przyszłości. Próby kontrolowania kolejnych partnerów, toksyczna i obsesyjna zazdrość mogą zniszczyć najszczęśliwsze nawet związki. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak poradzić sobie ze zdradą.

Jak poradzić sobie ze zdradą i rozstaniem?

Choć nie zawsze zakończenie związku jest finałem odkrytej w związku zdrady, to jednak bardzo często jej towarzyszy. Aby przetrwać ten trudny emocjonalnie okres, warto wsłuchać się we własne potrzeby i pozwolić sobie na odczuwanie wszystkich, nawet tych negatywnych emocji. Ich akceptacja pozwoli w końcu zaakceptować stratę i rozpocząć nowy etap w życiu.

Leave a Reply

Required fields are marked *