Czym są fantazje erotyczne i fantazje seksualne?

Czym są fantazje erotyczne i fantazje seksualne?

Fantazje erotyczne dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn i mogą pojawiać się na każdym etapie naszego życia. Choć często wstydzimy się o nich mówić, są tylko elementem wyobraźni i nie muszą odzwierciedlać naszych faktycznych potrzeb. Warto jednak zwracać na nie uwagę, bo fantazje erotyczne mogą na nowo rozbudzić nasze życie seksualne.

Czym są fantazje seksualne?

Pomimo tego, że seksualne fantazje ma każdy z nas, zastanawiamy się, czym one tak naprawdę są? Czasami te obrazy w naszej głowie potrafią nas zaskoczyć, bo nie są związane z żadnym bodźcem zewnętrznym. Pojawiają się znikąd, a my zadajemy sobie pytania, czy to, czego właśnie doświadczamy, jest właściwe?

Jakie fantazje erotyczne
Jakie fantazje erotyczne / unsplash.com / Rodolfo Clix

Erotyczne fantazje na ogół nie powinny nas niepokoić. Nie są one niczym innym, jak aktywnością umysłową, która może wzbudzać u nas pożądanie i apetyt seksualny. Nie od dziś wiadomo, że seks zaczyna się od głowy, a wyobraźnia może pomóc nam pobudzić zmysły. Seksualne fantazje, jeśli tylko damy im dojść do głosu, mogą być motorem napędowym naszej relacji, ale również możliwością lepszego poznania siebie i własnych pragnień.

Sprawdź również czym jest pożądanie

O czym fantazjujemy?

Fantazje seksualne kobiet i mężczyzn różnią się między sobą, ale i nie brakuje im podobieństw. To mężczyźni chętniej przyznają się do swoich fantazji, a w nich, jak mówią — często pojawia się motyw trójkąta lub dominacji. Jest to pewne zaprzeczenie konserwatywnych wartości i patriarchalnego świata. Panowie, którzy na co dzień są ostoją rodziny lub prowadzą firmy, a w ich życiu przeważa stres, marzą o byciu zdominowanym w sferze łóżkowej. Co ciekawe, fantazje mężczyzn opierają się na anonimowym seksie, a więc takim, w którym partnerka lub partner są im nieznajomi.

Fantazje seksualne u kobiet
Fantazje seksualne u kobiet / unsplash.com / Joey Nicotra

W fantazjach erotycznych kobiet najczęściej pojawiają się osoby bliskie, z którymi istnieje faktyczna więź emocjonalna. Spora część Pań, bo nawet 20%, przyznaje się do tego, że w ich seksualnych wizjach pojawiają się kobiety. Sceny, które powielają się w kobiecych wyobrażeniach, to także męska dominacja i zniewolenie. Równie często kobiece fantazje seksualne opierają się na seksie w miejscu publicznym lub stosunku z kimś znanym, np. aktorem czy piosenkarzem.

Zobacz także co to miłość

Interpretacja seksualnych fantazji

Pomimo coraz większej świadomości naszych potrzeb seksualnych wciąż wstydzimy się mówić o naszych fantazjach. Mamy obawy, aby dzielić się nimi z naszym partnerem, który może opacznie je zrozumieć. Nie należy jednak odbierać fantazji seksualnych dosłownie, bo to, co w naszej głowie, nie musi być tym, czego naprawdę chcemy. Wizja, w której uprawiamy seks z osobą inną niż nasz partner, nie musi świadczyć o tym, że chcemy go zdradzić. Nie powinniśmy wyrzucać sobie, że fantazjujemy i obawiać się, że jest z nami coś nie tak.

Fantazje sexualne facetów
Fantazje sexualne facetów / pexels.com / Alexander Krivitskiy

Fantazje mogą wręcz na nowo rozbudzić nasze życie seksualne, należy tylko umiejętnie o nich rozmawiać. Być może w relacji akurat czegoś nam brakuje i ten płomień namiętności wygasa — świat wyobraźni  może podsuwać nam rozmaite wizje, od których nie powinniśmy uciekać. Nie traktujemy jednak zero-jedynkowo naszych wyobrażeń. Fantazja erotyczna, w której pojawia się, np. element sadomasochistyczny, może świadczyć jedynie o tym, że brakuje nam bliskości fizycznej, a obraz jest tylko wypadkową. Dobry związek to także dobry seks, dlatego należy o nim rozmawiać i weryfikować nasze pragnienia, które mogą zmieniać się na przestrzeni czasu.

Czytaj też czy można wybaczyć zdradę

Czy fantazjowanie jest normalne?

Fantazje są całkiem normalne, jeśli nie są chorobliwe. Niestety istnieje także ciemna strona seksualnych potrzeb. Dopóki nasze wizje nie wpływają na nas destruktywnie, nie powinniśmy się obawiać. Jeśli fantazje erotyczne przejmują władzę nad naszym życiem, a my nie możemy myśleć o niczym innym, jak tylko o ich realizacji, świadczy to o problemie.

W czym może pomóc nam fantazjowanie?

Warto spojrzeć na nasze fantazje, jak na coś, co może nam pomóc. Zamiast wstydzić się ich, dajmy im dojść do głosu. Tłamszenie potrzeb nie jest dla nas korzystne. Erotyczne fantazje pomagają nam pobudzić apetyt seksualny, niezależnie od tego, czy jesteśmy w relacji, czy nie.

Pozwalają nam rozładować napięcie seksualne bez potrzeby korzystania z pornografii, która może niekorzystnie działać szczególnie na młodych ludzi. Fantazje to wyobraźnia, a filmy erotyczne są łatwym bodźcem, który pozwala na mechaniczne zaspokojenie potrzeb. Seks zaczyna się od głowy, a dzięki fantazjowaniu może wejść on na inny, wyższy poziom.

Jak powiedzieć partnerce/partnerowi o swoich fantazjach seksualnych?

Rozmowa o fantazjach seksualnych może być krepująca, jeśli dotychczas nie rozmawialiśmy o tym z partnerem. Jeśli obawiamy się odrzucenia z jego strony — uprzedźmy go o tym, co chcemy przekazać i zobaczmy, jak zareaguje. Nasze fantazje erotyczne nie powinny być powodem do wstydu i lęku. Jeśli nikogo nie krzywdzą, łącznie z nami, warto spróbować wprowadzać je w życie.

To dobry sposób na grę wstępną i urozmaicenie życia seksualnego. Jeśli nasz partner lub partnerka są wyrozumiali, a nasz związek dotychczas dobrze funkcjonował, dajmy się ponieść. Już sama rozmowa o fantazjach może pobudzić nasze zmysły, a jeśli wstydzimy się ja rozpocząć — spróbujmy od napisania subtelnej wiadomości.

Jakie są najczęstsze fantazje seksualne?

Różnice w fantazjach męskich i kobiecych istnieją, jednak badania pokazują, że mamy bardzo wiele wspólnego. Do najczęstszych erotycznych wizji należy seks sadomaso, obserwowanie innych osób podczas aktu seksualnego, a także, co może zaskakiwać — ekshibicjonizm. Większość z nas wyobraża sobie także seks w trójkącie lub grupowy.

tags: fantazje

Leave a Reply

Required fields are marked *