Czy związek na odległość to dobry pomysł?

Czy związek na odległość to dobry pomysł?

Czasem życie stawia nas przed trudnymi wyborami, szczególnie, gdy chodzi o sprawy miłosne. Nie mamy wpływu na to kogo wybierze nasze serce ani tym bardziej na jego osobowość, wygląd, pochodzenie czy miejsce zamieszkania. To niezwykłe uczucie czasem dopada nas nieoczekiwanie lub dojrzewa w bardzo wolnym tempie. Cały proces zależy od naprawdę dużej ilości czynników. Jednak, co robić w sytuacji, gdy Ciebie i Twojego partnera dzieli znaczący dystans? Czy związki na odległość mogą się udać?  

Zalety płynące z związku na odległość 

Osoby będące w związku na odległość należą do nielicznych szczęśliwców, którzy doświadczyli ciekawego i wyjątkowego sposobu na miłość. Jest tak wiele negatywnych aspektów dotyczących dzisiejszych długodystansowych związków, że czasami trudno jest dostrzec wokół nich masę zalet. Chociaż rozłąka z partnerem może nakładać fizyczne i emocjonalne ograniczenia na codzienne życie, w rzeczywistości ten rodzaj relacji przynosi wiele korzyści. 

Czy związek na odległość to dobry pomysł
Czy związek na odległość to dobry pomysł / unsplash.com / Harli Marten

Indywidualny rozwój 

Odległość między partnerami wymusza indywidualność. Dla wielu par (choć nie dla wszystkich) codzienne przebywanie ze sobą prowadzi do synchronizacji osobowości i zachowania. Wszystko robią razem, dokańczają nawzajem zdania, a zachowują się tak podobnie, że trudno odróżnić jedną osobowość od drugiej. Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać urocze, ma to swoje wady. Jest mało miejsca na rozwój, a każda osoba jest definiowana przez swojego partnera. W związku na odległość masz czas, aby odkryć osobę, którą jesteś. Masz czas, aby pomyśleć o własnych wartościach, własnych celach i swojej indywidualnej osobowości. 

Wzmocnienie więzi emocjonalnej

Wspaniałą rzeczą w związku na odległość jest to, że może pomóc on wzmocnić więź, która wykracza poza fizyczną sferę między Tobą, a Twoim partnerem, ponieważ masz więcej czasu na rozmowę o sobie nawzajem. Związek na odległość sprzyja komunikacji i budowaniu zaufania. Te dwie cechy są niezbędne w każdym związku i umożliwiają jego płynny przebieg. Bycie w związku na odległość może pomóc wzmocnić te aspekty, ponieważ poświęca się im więcej czasu i wysiłku uwzględniając, że obie osoby nie mogą być fizycznie blisko siebie. 

Wdzięczność za wspólnie spędzone chwile 

Stałe przebywanie w pobliżu kogoś, łatwo jest uznać za coś oczywistego. Parom nietrudno jest tak pochłonąć swoje codzienne życie i harmonogramy, że zapominają o wzajemnej wartości; wdają się w kłótnie i wplątują się w problemy, które mogą doprowadzić do zerwania. Takie reakcje mogą nasilać się w chwilach stresu, na przykład po złym dniu w pracy. Oczywiście takie dni są normalne dla każdego, ale mogą mieć wpływ na związek, zwłaszcza jeśli zdarzają się regularnie. To smutna prawda, ale czasami bycie z dala od osoby, którą kochasz, może być dla Ciebie dobre. Dystans uczy Ciebie i Twojego partnera o wartości waszego związku, a także większego doceniania czasu, który możecie spędzić razem. Macie okazję zatęsknić za wzajemnym śmiechem, żartami czy towarzystwem.  

Związek na odległość - czy ma sens
Związek na odległość – czy ma sens / unsplash.com / Shelby Deeter

Podbudowanie zaufania i pewności w związku 

Czasami wydaje się, że te pary, które spędzają ze sobą najwięcej czasu, darzą się większą miłością, ale często mija się to z prawdą. Są pary, które są ze sobą blisko i spędzają ze sobą cały czas, ale gdy coś ich rozdzieli, rozstają się, bo nie radzą sobie z odległością. To łamie serce, ponieważ są gotowi zrezygnować z miłości na rzecz bezpośredniego bezpieczeństwa, jakim jest przebywanie blisko siebie. Zaniedbują dostrzeganie, że znów będą razem i mogą rozwijać się osobiście dzięki doświadczeniu bycia osobno. Związek na odległość może naprawdę sprawdzić i rzucić wyzwanie wzajemnej miłości Twojej i Twojego partnera. Gotowość do spędzenia dni, tygodni, a nawet miesięcy osobno to wielkie osiągnięcie, a ostatecznie może przynieść wiele szczęścia, gdy Ty i Twój partner ponownie się spotkacie. Jednakże, są takie pary, które rozpadają się po wejściu w związek na odległość.

Sprawdź również co to jest miłość

Wady wynikające ze związku na odległość 

Każda moneta posiada dwie strony, nie inaczej jest w tym przypadku. Związki na odległość choć są wyjątkowe i potrafią wiele nauczyć to również mają swoje minusy, z którymi trzeba się liczyć. Wiele osób zastanawia się jak utrzymać związek na odległość i z jakimi negatywnymi aspektami życia codziennego się on wiąże. 

Wady związku na odległość
Wady związku na odległość / unsplash.com / Priscilla Du Preez

Poczucie osamotnienia 

Poczucie samotności jest jedną z najtrudniejszych części bycia w związku na odległość. Powrót do pustego domu po długim dniu pracy lub spotkania towarzyskie bez drugiej połówki mogą wywołać te uczucia. Wiele par nie wie, jak radzić sobie z tęsknotą w związku na odległość, co kończy się rozstaniem.  

Dni bez kontaktu 

Chociaż technologia świetnie ułatwia utrzymywanie kontaktu w różnych lokalizacjach, nadal mogą się zdarzyć dni, kiedy partnerzy się nie widują ani nie rozmawiają ze sobą. W ruchliwe dni, kiedy pracujesz, a wieczorami masz plany, możesz nie mieć czasu, aby usiąść i porozmawiać podczas rozmowy wideo – to samo dotyczy Twojego partnera. Ważne jest, aby ustalić godziny tych rozmów, które oboje traktujecie priorytetowo jako okazję do zobaczenia się i pozostania w kontakcie. Ustalenie godzin regularnych wizyt jest jeszcze lepszym rozwiązaniem, jeśli to możliwe.  

Kosztowne wizyty  

Odwiedzanie partnera na odległość jest niezbędne, aby taki związek działał na dłuższą metę. Niestety, w zależności od miejsca zamieszkania trzeba liczyć się z drogimi kosztami transportu. Loty długodystansowe są zwykle dość drogie, co może oznaczać, że para mieszkająca daleko od siebie będzie się rzadziej widywać. Wizyta partnera może kosztować tyle samo, co wakacje, więc należy ją tak traktować. Sprawienie, aby wspólny czas był jak najbardziej wyjątkowy jest priorytetem.

Podsumowanie

Podsumowując, związek na odległość wymaga od Ciebie i Twojego partnera pracy oraz stałego zaangażowania w związek. Wymaga także komunikacji i zaufania. Oczywiście będą trudne chwile, ale jeśli każda osoba wyraźnie zna powód, dla którego jest w związku i rozpoznaje wspólny cel, jakim jest dzielenie wspólnego życia, wówczas korzyści z wyniku przeważą nad negatywnymi. Jeśli w twoim związku jest czas, kiedy czujesz się przygnębiony, ponieważ tęsknisz za partnerem, pamiętaj, dlaczego jesteś właśnie z tą osobą i co sprawia, że to ona uszczęśliwia Cię tak jak nikt inny.

Zobacz również czym jest zaurocznie i ile trwa

Czy związek na odległość może się udać?

Związek na odległość może się udać, jeśli oboje partnerzy wykażą się odpowiednim zaangażowaniem i poświęceniem. Niektóre badania wykazały nawet, że pary na odległość mają zwykle taką samą lub większą satysfakcję ze swoich związków niż pary, które są blisko geograficznie, a także wyższy poziom zaangażowania w ich relacje i mniejsze poczucie uwięzienia.

Jak utrzymać związek na odległość?

Aby utrzymać związek na odległość należy poświęcać partnerowi tyle uwagi, ile jej potrzebuje. Zaufanie oraz komunikacja to klucz do udanego związku dzielącego znaczne odległości.

Jak zachowywać się w związku na odległość?

Związek na odległość wymaga stałej i częstej komunikacji. Mieszkając w innych lokalizacjach, nie posiadając wspólnych znajomych nie jesteśmy w stanie określić, co robi druga osoba. By nie martwić partnera oraz nie nadrywać jego zaufania należy na bieżąco informować co się u nas dzieje.

Jak urozmaicić związek na odległość?

Istnieje mnóstwo sposobów na urozmaicenie takiego związku. W obecnych czasach można oglądać ten sam film na jednej platformie, wysyłać listów tradycyjną pocztą czy zadbać o sferę seksualną poprzez wysyłanie pikantnych wiadomości lub zdjęć. To tylko kilka pomysłów, a jedyne co Was ogranicza to wyobraźnia.

Jak radzić sobie z tęsknotą w związku na odległość?

Związki na odległość nie obejdą się bez tęsknoty. Jednak w dobie Internetu utrzymywanie stałego kontaktu jest dużo prostsze. Regularne wymienianie się wiadomościami tekstowymi, rozmowy przez telefon czy wideo koją uczucie samotności i pogłębiają relację między partnerami.

Leave a Reply

Required fields are marked *