Czy seks po zdradzie może być taki jak wcześniej?

Czy seks po zdradzie może być taki jak wcześniej?

Zdrada jest bez wątpienia traumatycznym przeżyciem dla każdej pary. Wiele z nich po takim zdarzeniu decyduje się na rozstanie. Te jednak, które stawiają na kontynuowanie związku, borykają się z wieloma problemami i wątpliwościami, czy zszargane zaufanie uda się odbudować. Zmianie ulega wiele aspektów życia, łącznie ze sferą seksualną. By mieć szansę na zdrowy związek, należy jednak zastanowić się, czy da się przywrócić sytuację do normy. Może w tym pomóc np. psychoterapia. Czy seks po zdradzie będzie taki jak wcześniej?

Jak podjąć próbę zbliżenia po zdradzie?

Odnalezienie się w nowej sytuacji po zdradzie zajmuje sporo czasu. Nie można więc oczekiwać, że partnerzy od razu podejmą z powrotem próbę zbliżenia. Mogłoby to jedynie bardziej im zaszkodzić. Trudno jest pogodzić się z myślą, że ktoś inny dotykał ciała ukochanej osoby i że pomimo zaufania była ona niewierna. Jeśli jednak zapadła decyzja o kontynuowaniu relacji, konieczne będzie zaakceptowanie tego stanu rzeczy. Pierwsze kontakty fizyczne po zdradzie warto zacząć od przytulania, całowania czy pieszczenia, by stopniowo pozbywać się drzemiącej w środku odrazy.

Sex po zdradzie
Sex po zdradzie / shutterstock.com / fizkes

Dobrze jest też spróbować pettingu. Partnerzy w tej sytuacji muszą pamiętać o dobrej komunikacji i początkowo w trakcie podejmowania wszystkich czynności pytać drugą osobę, czy czuje się dobrze. Nie wolno naciskać na seks, ponieważ zdradzona osoba może poczuć się osaczona i zamknąć się na zbliżenia jeszcze bardziej. Lepiej jest podejmować drobne kroki, takie jak przygotowanie kąpieli z wykorzystaniem specjalnych kosmetyków i w towarzystwie świec. Konieczne jest zadbanie o poczucie bezpieczeństwa, spokoju i relaksu, by wyplenić w drugiej osobie obawy. Duże znaczenie ma także dbałość o atmosferę panującą w sypialni, np. poprzez dekorowanie jej płatkami róż, zmysłową pościelą czy zakup prezentu w postaci seksownej bielizny.

Zobacz także jakie są zalety bycia w związku

Jak wygląda seks po odkryciu romansu?

Seks po zdradzie zdecydowanie ulegnie zmianie, jednak może być to zmiana zarówno na lepsze, jak i na gorsze. Niełatwo jest wymazać z pamięci obraz ukochanej osoby oddającej się igraszkom z kimś obcym. Niektóre osoby mogą zmuszać się do większej ilości aktów seksualnych myśląc, że dzięki temu dorównają kochance lub kochankowi. Nie jest to jednak dobra praktyka. W innych przypadkach częstotliwość seksu maleje, bowiem zdradzony partner nie potrafi z powrotem odczuć pociągu wobec ukochanej osoby, która zawiodła jego zaufanie. Tak samo strona, która zdradziła, mogła zrobić to z podobnych pobudek, czyli ze względu na utracenie zainteresowania partnerem. Tak naprawdę seks nie może być traktowany jako narzędzie, środek kontroli lub kary, który zapewnia jednej ze stron złudne poczucie autorytetu w związku.

Uprawianie seksu po zdradzie partnera
Uprawianie seksu po zdradzie partnera / shutterstock.com / fizkes

Na początku trzeba więc skupić się na odbudowaniu poczucia wartości zdradzonej osoby i zaufania. Dobrze jest wrócić wspomnieniami do początku znajomości, zacząć odkrywać siebie na nowo, podejmować zwyczajne aktywności, takie jak długie spacery, romantyczne kolacje czy rozmowy o wszystkim. Bez zbudowania z powrotem podstaw związku niemożliwe będzie odbycie zdrowego zbliżenia. Gdy przyjdzie odpowiedni moment, w zależności od odczuć, partnerzy mogą być dla siebie czuli i romantyczni bądź uwolnić dzikość.

Czytaj też czym jest pożądanie

Odbudowanie zaufania i poczucia wartości

Wybaczenie to długi proces. Wymaga pracy ze strony obu osób. Niezbędne są przede wszystkim szczere rozmowy i ciągłe kontrolowanie swojego zachowania, by z jednej strony przestać odczuwać żal wobec partnera, a z drugiej – by nie dawać ukochanej osobie podstaw do braku poczucia bezpieczeństwa. Dzięki trosce o dobro partnera i zadbaniu o romantyczną atmosferę, ponowne zbliżenia staną się możliwe, a jakość relacji ma szansę ulec poprawie.

Nie wolno zapominać o komunikacji i stałym komplementowaniu osoby zdradzonej. Oczywiście obdarowywanie prezentami nie wymaże przykrego wspomnienia z pamięci, lecz może być miłym, dodatkowym gestem. Komplet bielizny często wpływa na wzrost pewności siebie partnerki, ponieważ kobiety mają tendencję do porównywania się do kochanek. Dowody miłości powinny być zarówno werbalne, jak i niewerbalne. Należy dojść do takiego etapu, w którym obie strony będą czerpały satysfakcję ze zbliżeń, bowiem nie ma nic gorszego niż mechaniczny seks bez uczuć.

Jak przygotować się do seksu po zdradzie?

Niedługo po zdradzie nie wolno wymuszać na drugiej osobie zbliżeń. Najpierw należy zadbać o odbudowanie zaufania i romantyczną atmosferę w związku. Dopiero gdy obie strony będą szczerze gotowe, można zdecydować się na seks.

Jak zmienia się seks po zdradzie?

Trudno, by seks po zdradzie był taki wcześniej, jednak jego jakość może ulec zarówno pogorszeniu, jak i poprawie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób para przepracuje problem. Jeśli jakość zbliżeń jest gorsza, pomocna może okazać się konsultacja z terapeutą.

Czy da się żyć po zdradzie bez seksu?

Związek opiera się na wielu aspektach – jeśli któregoś zabraknie, nie będzie on zdrowy. Sfera seksualna odgrywa w nim ogromne znaczenie. Właśnie dlatego para powinna zadbać o to, by po pewnym czasie po zdradzie w związku znów zagościły zbliżenia.

tags: zdrada

Leave a Reply

Required fields are marked *