Czy można wybaczyć zdradę?

Czy można wybaczyć zdradę?

Związek wymaga pewnego poświęcenia i pielęgnowania relacji. Jednak zdarzają się kryzysy, których pokonanie kosztuje nas wiele emocji. Jedną z kwestii, która znacząco wpływa na zaufanie i uczucia do partnera jest zdrada. Niewątpliwie sprawia wiele bólu. Uporanie się z nią, jest trudnym procesem. Do tego, należy zdecydować czy, odbudowywać relację. Czy można wybaczyć zdradę? Czy, związek po takim zdarzeniu ma szanse przetrwać? Przede wszystkim wybaczenie i kontynuowanie związku, nie muszą iść w parze. To jaką decyzje podejmiemy, jest kwestią indywidualną.

Z pewnością warto sobie dać czas na przemyślenia i uporanie się z emocjami. Niewierność chłopaka, narzeczonego, czy męża wywołuje całą fale skrajnych uczuć. Często nie tylko sprawia, że czujemy się zranione i oszukane. Może również wpędzać w kompleksy, zachwiać poczucie własnej wartości, a nawet wzbudzić poczucie winy. Dlatego, tak ważne, by zachować równowagę emocjonalną! Tylko w tedy możemy się przygotować na podjęcie właściwej dla nas decyzji! Zatem czy zdradę można wybaczyć? O tuż tak, ale przede wszystkim dla siebie i w zgodzie z własnym szczęście. Z pewnością dla obu partnerów ważne powinno być zrozumienie sytuacji i chęć naprawienia relacji. Nie zawsze jednak dla osoby pokrzywdzonej, będzie to możliwe. 

Dlaczego, partnerzy zdradzają? 

Powody i okoliczności mogą być różne. Niekiedy partnerzy zdradzają z pełną premedytacją. Bywa też tak, że do zdrady dochodzi spontanicznie, pod wpływem emocji, a nawet przy nie pełnej świadomości na przykład po dużej ilości alkoholu. Z pewnością są to kwestię, które mogą pomóc zdecydować: czy można wybaczyć zdradę. Niewierność partnera może również wynikać z potrzeby dostarczenia sobie adrenaliny i zaspokojenia rządzy oraz przeżycia czegoś nowego. Niekiedy ma być lekiem na własne kompleksy, a niekiedy pocieszeniem niezbyt udanego pożycia ze stałą partnerką. Choć żaden powód, ani żadna okoliczność nie muszą być w takim przypadku czynnikiem łagodzącym, na swój sposób pomagają zdefiniować partnera. 

Czy zdradę można wybaczyć
Czy zdradę można wybaczyć / unsplash.com / Ethan Sykes

Czy można wybaczyć zdradę męża lub chłopaka? To pytanie będzie się przewijało w naszych głowach z pewnością długo po zdradzeniu! Istotna jest wówczas postawa partnera, jego chęć uzyskania przebaczenia i naprawiania związku. Nigdy nie powinien również szukać dla siebie usprawiedliwienia. W końcu wszelkie braki w związku, wątpliwości i doskwierającą monotonie najlepiej omawiać na bieżąco i wspólnie szukać rozwiązania. 

Zdrada, a poczucie wartości… czyli, jak zdrada partnera na nas wpływa? 

Rozterkę nad tym: czy można wybaczyć zdradę męża, utrudniają emocję, jakie towarzyszą osobie zranionej. Na początku pojawia się gniew, frustracja i rozgoryczenie. Ogromny zawód partnerem, może mieszać się z utratą poczucia własnej atrakcyjności i wartości. Często dochodzi również obwinianie się za sytuacje, choć jednocześnie nie ułatwia wybaczenia. Łatwo wówczas popaść w dołek emocjonalny, który będzie objawiał się utratą energii życiowej, biernością i obojętnością. Największym niebezpieczeństwem jest wówczas depresja. Zdarza się również, że zdradzona kobieta, pragnie wyjść z całej sytuacji silniejsza. Pragnie zawalczyć o swoją godność, poczucie sprawiedliwości i odnaleźć spokój. Przy takie postawie, czy zdradę można wybaczyć? Owszem można to zrobić dla siebie i komfortu swojego życia. Jednocześnie można zdecydować o zakończeniu związku lub dać relacji drugą szansę.

Czy wybaczenie zdrady to dobry pomysł
Czy wybaczenie zdrady to dobry pomysł / unsplash.com / Anthony Tran

Zawsze należy pamiętać, że osoba pokrzywdzona, zdradzona będzie potrzebowała na nowo stanąć na nogi. Będzie potrzebowała czasu na przepracowanie wszystkich emocji i odbudowanie zaufania do partnera. Niekiedy może wszystko zakończyć się tylko na próbie ratowania związku. Wiele osób po zdradzie, choć pragnie, by było jak przedtem, nie potrafi poradzić sobie z takim kryzysem i może dojść do wniosku, że nie odnajdzie już szczęścia u boku partnera. 

Czy, warto wybaczyć zdradę? 

Warto, ale przede wszystkim dla samej siebie. Po to, by odbudować na nowo trwalszą relację, lub swobodnie rozpocząć nową ścieżkę życiową. Jak, szybko można wybaczyć zdradę? To już kwestia indywidualna. Z pewnością trudno będzie iść do przodu tkwiąc w żalu, czy nawet nienawiści. Wybaczenie powinno być świadome, nie pod presją partnera, który tego oczekuje. Po zdradzie, mamy dwie możliwości: odbudowywać relację, lub ją definitywnie zakończyć. Pierwsza możliwość z pewnością wymaga wybaczenia i musi opierać się na pracy z obu stron. O tuż każdy z partnerów powinien starać się tak samo i każdemu powinno tak samo zależeć.

W innych okolicznościach sprawa raczej nie ma szans na powodzenie. Wówczas wybaczenie opiera się na podarowaniu pewnego kredytu zaufania, wyzbyciu się pretensji i wypominania. Jeśli na taki gest nas nie stać, czyli ból po zdradzie okazuje się zbyt silny, lepiej spróbować układać sobie życie na nowo. Wyciągnąć wnioski i lekcję z minionej relacji. Choć to zdarzenie traumatyczne i niechciane, może zaprocentować większą rozważnością na przyszłość. Sprawić, że będziemy mieli na uwadze własną wartość i szczęście.

Leave a Reply

Required fields are marked *