Co to jest zauroczenie i ile trwa?

Co to jest zauroczenie i ile trwa?

Każdy związek przechodzi kilka faz, które zbliżają do siebie partnerów. Pierwszą z nich jest właśnie zauroczenie. Okres ten charakteryzuje się największą intensywnością uczuć i zazwyczaj związany jest z mocną idealizacją drugiej osoby. Co to jest zauroczenie? Jak długo ono trwa? Jaka jest różnica między zauroczeniem a zakochaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zauroczenie – co to jest?

Każdy z nas chociaż raz doświadczył uczucia jakim jest zauroczenie. Nie bez powodu mówi się, że druga osoba może działać na nas jak narkotyk. Podczas zauroczenia, nasz organizm produkuje w dużych ilościach fenyloetyloaminę, która w swojej budowie przypomina narkotyk zwany amfetaminą.

Skąd wiadomo, że jesteśmy zauroczeni
Skąd wiadomo, że jesteśmy zauroczeni / unsplash.com / rajat sarki

Nasz mózg zwiększa swoją aktywność, przez co jego obszary bezpośrednio związane z motywacją i nagrodą działają na “wyższych obrotach”. Można więc uznać, że zauroczenie jest stanem, w którym nie jesteśmy do końca sobą, a naszym zachowaniem kieruje chemia w mózgu, a nie zdrowy rozsądek.

Objawy zauroczenia

 • Tzw. motylki w brzuchu.
 • Bezsenność.
 • Szybsza praca serca.
 • Brak koncentracji.
 • Pobudzenie.
 • Zwiększone libido.
 • Natłok myśli o drugiej osobie.

Odpowiadając więc na pytanie “co to jest zauroczenie?”, można udzielić mało romantycznej odpowiedzi. Zauroczenie to nic innego jak chemia w naszym mózgu, która wywołuje określone zachowania.

Jak długo trwa zauroczenie?

Chemia w naszym mózgu nie będzie utrzymywać się wiecznie – i całe szczęście! Haj spowodowany zauroczeniem niejednokrotnie powoduje, że skupieni na partnerze bądź partnerce, zaniedbujemy inne sfery swojego życia. Zapominalstwo, brak skupienia i ciągłe myślenie o drugiej osobie – na dłuższą metę może być bardzo męczące i destrukcyjne. 

Przyjmuje się, że fenyloetyloamina przestaje być obecna w naszym organizmie w ciągu trzech lat. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, która wskaże kiedy dokładnie zauroczenie przeminie. 

Może się zdarzyć, że już po jednym dniu bądź spotkaniu, chemia w naszym mózgu wygaśnie i okaże się, że po drugiej osobie zostały jedynie wspomnienia, które nie wzbudzają większych emocji. W większości przypadków zauroczenie trwa od 4 do 9 miesięcy, niewykluczone jednak, że u niektórych przedłuży się nawet do 3 lat. 

Skąd taka rozbieżność? Dużą rolę odgrywa tutaj nasza osobowość. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, który z łatwością nawiązuje relacje z innymi ludźmi, prawdopodobnie stan zauroczenia będzie u Ciebie krótszy, niż w przypadku osoby nieśmiałej, której otwarcie się na nową znajomość zajmuje więcej czasu.

Co to jest zauroczenie a zakochanie?

Wiele osób myli te pojęcia, a przecież dotyczą dwóch, kompletnie różnych uczuć. Dodatkowo wywołują inne stany fizycznego u człowieka. Co to jest zauroczenie a zakochanie? Już wyjaśniamy!

Zauroczenie – jak się objawia?

Zauroczenie – co to jest i jakie daje objawy wyjaśniliśmy powyżej. Jednak czy istnieje różnica w sposobie zauroczenia u kobiet a u mężczyzn? Mimo oczywistych różnic, nie tylko fizjologicznych, ale również fizycznych, stan zauroczenia u obu płci objawia się w sposób podobny. Oprócz częstych objaw wymienionych wyżej, zarówno partner jak i partnerka, mogą w okresie zauroczenia odczuwać większe podekscytowanie seksualne oraz idealizować drugą stronę. Osobie, która jest zauroczona, ciężko dostrzec sygnały, które mogą świadczyć o złych intencjach partnera. 

Zauroczenie - ile trwa
Zauroczenie – ile trwa / unsplash.com / Khadeeja Yasser

Po okresie zauroczenia, kiedy chemia w naszym mózgu przestaje działać, może okazać się, że partnerzy podejmują decyzję o rozstaniu, ponieważ zauroczenie nie przerodziło się w miłość. Kiedy przestajemy patrzeć na drugą osobę przez “różowe okulary” niejednokrotnie okazuje się, że oprócz seksualnego pociągu i chwilowej fascynacji, różnią nas fundamentalne sprawy, które uniemożliwiają dalsze, wspólne życie.

Objawy zakochania

Zakochanie jest znacznie mniej gwałtownym stanem niż zauroczenie. Jest to zazwyczaj ten etap w związku, w którym partnerzy poznali swoje wady i zaakceptowali różnice. Osoby czują się przy sobie bezpieczenie, wspierają się nawzajem i świadomie pozostają w związku. Zakochanie trwa zazwyczaj około kilku lat, by potem zamienić się w stabilną miłość.

Zauroczenie a zakochanie – jak je odróżnić

Po pewnym czasie bycia w relacji ze swoim partnerem/partnerką, możesz się zastanawiać czy to co czujesz to zauroczenie, czy już zakochanie? Poniżej spróbujemy pomóc Ci rozwiązać ten dylemat.

 • Zakochanie wiążę się z potrzebą czasu, aby nawiązać prawdziwą bliskość. Zauroczenie jest gwałtowne i zazwyczaj nie trwa długo.
 • Kiedy jesteś zakochany, czujesz, że możesz być sobą i druga osoba to akceptuje. Będąc zauroczonym, próbujesz kreować siebie w ten sposób, aby wydawać się atrakcyjnym dla drugiej strony. Może się to wiązać ze zmianą zachowania, stroju czy stylu życia.
 • Poznałeś już wady partnera/partnerki, a jednak dalej chcesz pozostawać z tą osobą w związku? To pewnie zakochanie. Zauroczenie wiążę się z tym, że druga strona wydaje się nam idealna i nie dostrzegamy jej słabszych stron.
 • Wspólnie rozwiązujecie problemy i czujecie, że to Was do siebie zbliża? To świadczy o Waszym zakochaniu. Zauroczenie może nie przetrwać konfliktów.
 • Będąc zakochanym, czujesz się stabilnie oraz pewnie. Nie musisz pozostawać w stałym kontakcie z drugą osobą, by czuć jej zaangażowanie. Będąc zauroczonym niemalże obsesyjnie skupiamy się na partnerze/partnerce, a każda chwila rozłąki trwa jak wieczność.
 • Zakochanie jest świadomym wyborem, zauroczenie chemią mózgu. W pierwszym przypadku podejmujecie decyzje na trzeźwo, w drugim Wasze zachowanie może być nie do końca racjonalne.

Leave a Reply

Required fields are marked *