BDSM – co to i na czym polega?

BDSM – co to i na czym polega?

Poczucie dominacji lub poczucie zniewolenia – praktyka BDSM ma różne oblicza i stopniowo wychodzi z kręgu seksualnego tabu. Co to jest BDSM i na czym polega? Czy każdy po cichu marzy o zniewoleniu lub przeciwnie – poczuciu dominacji nad partnerem?

BDSM – co to znaczy?

BDSM to skrót od angielskich określeń: bondage and discipline (wiązanie i dyscyplina), domination and submission (dominacja i uległość) oraz sadism and masochism (sadyzm i masochizm). Podstawą praktyk jest obopólna zgoda partnerów na zastosowanie pewnej formy „przemocy” przez jednego z nich. Właśnie dlatego ma w społeczeństwie negatywne konotacje z uwagi na skojarzenia z bólem, a co za tym idzie – cierpieniem.

Za sprawą popkultury wychodzi z cienia i coraz częściej staje się sposobem na wprowadzenie urozmaicenia w łóżku. Dla wielu osób to odskocznia od uznawanych za standardowe praktyk seksualnych. Sposób na dostarczenie słynnego dreszczyku emocji.

BDSM - co to znaczy
BDSM – co to znaczy / shutterstock.com / sakkmesterke

Co to jest BDSM i na czym polega? Podstawą jest zaufanie!

W przypadku BDSM zazwyczaj jedna ze stron jest dominującą, a druga uległą. Zdarzają się jednak przypadki, że dana osoba wykazuje zarówno skłonności sadystyczne (ciągle mówimy o seksualnych fantazjach), jak i masochistyczne. W takiej sytuacji partnerzy mogą wymieniać się rolami. Każda relacja seksualna opiera się na wzajemnej ufności, ale niewiele jest praktyk, które tak bardzo jak BDSM wymagają wręcz bezgranicznego zaufania do partnera.

To podstawa udanego zbliżenia w duchu sado-maso. Kluczową rolę odgrywa „hasło”, które daje stronie uległej poczucie bezpieczeństwa. Partnerzy ustalają słowo klucz – na przykład „stop”. Kiedy pada hasło, zabawa musi zostać natychmiast przerwana.

Sprawdź również czym są erotyczne fantazje

Popularne praktyki BDSM – daj się ponieść fantazji!

Istnieje wiele sposobów na dostarczenie sobie przyjemności. Co to BDSM z punktu widzenia seksualnych praktyk? Przede wszystkim jedna z dróg do różnorodności w łóżku, a dla wielu najmocniejszy z bodźców wpływający na jakość pożycia. Na czym polegają poszczególne praktyki ze spektrum BDSM?

  • Bondage – polega na związywaniu partnera lub partnerki za pomocą różnorodnych akcesoriów: sznurów, pasków od spodni, apaszek czy kajdanek. Podstawową zasadą jest zachowanie bezpieczeństwa. Pętla nie może być założona między innymi na szyję czy być zbyt mocno zaciśnięta. Bezpieczną i popularną praktyką gwarantującą dreszczyk emocji jest zawiązywanie apaszką oczu, zakładanie kajdanek na nadgarstki czy przywiązanie ich chustą do ramy łóżka.
  • Dominacja i uległość – okazuje się, że wiele osób marzy o odgrywaniu ról. Idealnym polem do tego jest spektakl oparty na dominacji jednego z partnerów i uległości drugiego. Zabawa zaczyna się już w momencie gry wstępnej. Osoba dominująca może wydawać polecenia osobie uległej, która często udaje brak posłuszeństwa i dostaje za to „kary”. Wśród tych najpopularniejszych są klapsy. Jeśli chodzi o praktyki BDSM – co to oznacza dla strony uległej? Osoba zdominowana powinna odczuwać przyjemność z całkowitego poddaniem się partnerowi. Jej źródłem jest właśnie poczucie uległości, a nie sam ból czy dyskomfort.
  • Sadyzm i masochizm – praktyki sadomasochistyczne budzą największe kontrowersje. Polegają na zadawaniu lub doświadczaniu na sobie bólu. Biorąc pod uwagę praktyczny aspekt BDSM – co to znaczy być masochistą, a co sadystą? Masochista odczuwa przyjemność z doświadczania na sobie dyskomfortu pod różnymi postaciami. Sadysta ten dyskomfort daje. Częstymi zachowaniami jest więc gryzienie, mocne krępowanie ciała czy drapanie po plecach.
Co to jest BDSM
Co to jest BDSM / shutterstock.com / alexkoral
Jakie są zasady w BDSM?

Najważniejszą zasadą jest… ustalenie zasad. Każdy ma inne potrzeby, wymagania i definicję przyjemności. Dla jednej osoby granicą będzie mocniejsze pociągnięcie za włosy, dla innej związanie czy zakneblowanie ust. Szczera rozmowa o swoich oczekiwaniach i jasne określenie reguł tej seksualnej gry jest podstawą poczucia komfortu.

Jak przekonać partnera?

Praktyki ze spektrum BDSM dla wielu osób kojarzą się negatywnie i to strach przed cierpieniem staje się przyczyną niechęci. Nikogo nie można zmuszać do ani do bycia uległym, ani dominantem. Jeśli chcesz jednak wprowadzić partnera do świata BDSM i zachęcić do podjęcia decyzji, najlepszym sposobem będzie stopniowe oswajanie z tematem. Na początek może być to film czy książka w pozytywny sposób pokazujący wspomniane praktyki. Najważniejsza może okazać się jednak szczera rozmowa i obrazowe wyjaśnienie, co to BDSM. Może być zwieńczona prezentacją stylowych gadżetów, takich jak jedwabna opaska na oczy.

Co jest zakazane w BDSM?

Pomimo że BDSM jest praktyką o bardzo płynnej granicy tego, co „normalne”, a co kontrowersyjne, są pewne granice swobody. Najważniejsze z nich to brak zgody partnera i naruszenie ogólnych zasad bezpieczeństwa. Absolutnie zakazane jest więc stosowanie praktyk, które mogą doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia. W takiej sytuacji nawet zgoda partnera nie może być usprawiedliwieniem.

BDSM – czy to zaburzenie?

Trzeba odgraniczyć praktyki BDSM, które są z zasady wolne od pragnienia realnej przemocy, od jej stosowania w codziennym życiu. Nie mogą być utożsamiane z potrzebą czynienia zła czy próbą toksycznej relacji. W codziennym życiu zwolennik dominacji w seksie może być człowiekiem o łagodnym usposobieniu, potulnym i nieśmiałym. Często to właśnie w seksie poszukuje pewnego rodzaju odskoczni od zrównoważonej codzienności. BDSM – co to oznacza być zaburzonym w spektrum tej praktyki? Według psychologów zachowania z zakresu BDSM stają się zaburzeniem w momencie, gdy stają się jedynym sposobem na osiągnięcie podniecenia i równocześnie są przez to źródłem osobistych problemów.

tags: BDSM

Leave a Reply

Required fields are marked *